Już tylko kilkanaście dni mają mikroprzedsiębiorcy na przesłanie pierwszego JPK_VAT. To dobry moment, by jak najszybciej założyć Profil Zaufany – bezpłatne narzędzie, dzięki któremu szybko i bez problemów wypełnią ten obowiązek. 

Od 1 stycznia 2018 r. najmniejsi przedsiębiorcy – płatnicy VAT, zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie (także prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze) - najpóźniej do 26 lutego 2018 r. po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT). JPK_VAT przesyła się wyłącznie elektronicznie

Z Profilem Zaufanym na pewno się uda. Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, online w serwisach administracji publicznej. Warto założyć go jak najszybciej – przede wszystkim już teraz powinni to zrobić przedsiębiorcy. 

Mikroprzedsiębiorcy, którzy nie chcą mieć problemów z przesłaniem JPK_VAT, już dziś powinni bezpłatnie założyć Profil Zaufany. To proste! 

Jeżeli przedsiębiorcy już teraz założą Profil Zaufany będą dobrze przygotowani do wysyłki pierwszego JPK_VAT. Profil Zaufany da im gwarancję łatwego, szybkiego i bezpiecznego wysłania pliku JPK_VAT.

Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby:

 1. Przez internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej: 
  W tej opcji Profil Zaufany można założyć i potwierdzić w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Posiadanie konta w tych bankach: PKO Bank Polski SA, Bank Zachodni WBK, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank lub konto na platformie Envelo. Za pomocą konta bankowego szybko i bezpiecznie można założyć i potwierdzić Profil Zaufany. Chodzi o to, że dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego każdy - w tym przedsiębiorca - kto zdecyduje się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie musi już potwierdzać ich osobiście w urzędzie. 
  • Krok 1: Wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego w systemie bankowości elektronicznej. 
  • Krok 2: Operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia Profilu Zaufanego. 
 2. Przez internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym: 
  • Krok 1: Wejdź na stronę www.pz.gov.pl.  
  • Krok 2: Wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym. 
  • Krok 3: Wypełnij w internecie wniosek o założenie Profilu Zaufanego. 
  • Krok 4: Po założeniu Profilu w internecie należy odwiedzić Punkt Potwierdzający. Jest na to 14 dni od złożenia wniosku. Na stronie www.pz.gov.pl sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy Punkt Potwierdzający. 
  W całej Polsce funkcjonuje prawie 1500 takich Punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie. Infolinia KIS i dyżury ekspertów w urzędach skarbowych. 
  Informacje w zakresie zakładania Profilu Zaufanego (eGO) można uzyskać korzystając z infolinii Krajowej Informacji Skarbowej. Wystarczy, od poniedziałku do piątku, w godz. 7:00-18:00, zadzwonić pod numery 801 055 055 (z tel. stacjonarnych) oraz 22 330 03 30 (z tel. komórkowych). Po wybraniu w systemie zapowiedzi numeru 7 nastąpi przekierowanie do konsultantów w Ministerstwie Cyfryzacji, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania związane z zakładaniem i potwierdzaniem bezpłatnego Profilu Zaufanego (eGO). Infolinia KIS czynna będzie także w soboty 17 i 24 lutego (w godzinach od 9 do 13). 
  Zachęcamy również do kontaktu z ekspertami w urzędach skarbowych. W każdym urzędzie skarbowym w Polsce wyznaczeni są specjalni koordynatorzy do obsługi w zakresie JPK_VAT. Oni również będą pełnili dyżury 17 i 24 lutego (soboty).

Do czego jeszcze przydaje się Profil Zaufany? 

Dzięki Profilowi Zaufanemu można m.in.:

 • Składać i sprawdzać dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US. 
 • Złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej. 
 • Zgłosić utratę dokumentu tożsamości. 
 • Wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. 
 • Załatwić sprawy urzędowe dla swojej rodziny: becikowe, świadczenia rodzicielskie, Karta Dużej Rodziny, Świadczenie o Funduszu Alimentacyjnym.
 • Uzyskać odpis aktu stanu cywilnego.
 • Dziesiątki innych spraw.

Dlatego: przedsiębiorco, załóż Profil Zaufany już dziś! Więcej informacji na stronie www.pz.gov.pl 

Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji