Jedno z najważniejszych odznaczeń w kraju, jakim jest  Krzyż Zasługi zostało przyznane rodowitym Zgierzanom Zgierskiemu Przedsiębiorcy - Panu Kazimierzowi Karolowi Pruskiemu współzałożycielowi firmy SKOMUR s.c.,
oraz Pani Małgorzacie Rosołowskiej-Pomorskiej założycielce firmy "Adrian Fabryka Rajstop". Firmy reprezentowane przez laureatów są jednymi z firm najprężniej współpracujących z Miastem Zgierz.

Krzyż Zasługi został ustanowiony w 1923 roku. Odznaczenie to nadawane jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.
Pani Małgorzata Rosołowska-Pomorska przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą firmę "Adrian Fabryka Rajstop od ponad 20 lat. . Zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień: Przedsiębiorstwo Fair Play 2006, ma miano Solidnej Firmy 2007, Liderów Eksportu, posiada Medal Europejski „Laur Konsumenta”, wyróżniona nagrodą  "Orły Eksportu w kategorii-"Osobowość Eksportu", w XXV uroczystej Gali "Teraz Polska"- nagrodzone zostały produkty firmy ADRIAN Fabryka Rajstop, które z powodzeniem mogą konkurować z wyrobami producentów zagranicznych ze względu na wysoką jakość, nowoczesną technologię produkcji i ciekawe wzornictwo. W 2014r nagrodzona jako " Kobieta przedsiębiorcza Województwa Łódzkiego zajmując I miejsce. Firma Pani Rosołowskiej - Pomorskiej posiada certyfikat -"Firma Godna polecenia", „Lodołamacze” 2013 oraz "Lider Przedsiębiorczości 2013". Mimo własnych dokonań w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej i odnoszonych na tym polu sukcesów, wiele czasu i energii poświęca  na działalność, której celem jest rozwój samorządności gospodarczej, krzewienie idei przedsiębiorczości i wspieranie wszelkich inicjatyw umożliwiających rozwój obecnych i powstawanie nowych firm.  Pani M. Pomorska jest również sponsorem finansowym i rzeczowym wielu przedsięwzięć charytatywnych organizowanych przez instytucje kulturalne, samorządowe oraz różne organizacje pozarządowe m.in.: Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa w Drołtowicach (woj. śląskie), fundacja dzieciom "Zdążyć z Pomocą", fundacja pomocy dzieciom "Kolorowy Świat", fundacja "Podaruj Serce Innym", fundacja "Charytatywna Pomoc Dzieciom", "Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Nasz Dom", centrum pomocy bliźniemu Monar-Markot. wspieranie rozwoju sportu poprzez pomoc rzeczową dla zarządu klubu sportowego "Czarne Stopy", Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza Górskiego w Łodzi, Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. T. Sygietyńskiego, łódzkiego Festiwalu Tanga, fundacji Dom Rodziny Olimpijskiej w Warszawie, fundacji Waldiego „Serce na dłoni”. Była sponsorem finansowym przeprowadzenia obozu w Kostiuchnówce organizowanego przez Komendę Hufca ZHP im. Wojska Polskiego w Zgierzu. Jest współtwórcą i jednym z głównych sponsorów finansowych fundacji "Twój Poranek", działającej na rzecz ogółu społeczeństwa w zakresie ratowania zdrowia i życia. W 2015 roku wspomogła finansowo oddział ginekologii i położnictwa w Szpitalu Wojewódzkim w Zgierzu.


Adrian Fabryka Rajstop, oferuje produkty pończosznicze wysokiej jakości - rajstopy, pończochy, legginsy, skarpety i podkolanówki. Jest jedną z największych firm produkujących rajstopy w Polsce. Dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym pozwalającym sprostać najwyższym wymaganiom jakościowym.Priorytetem firmy jest produkcja rajstop, które zaskoczą Cię dotykiem, trwałością i wzornictwem. Chcemy Cię inspirować do tworzenia stylizacji, które przyciągną wzrok przechodniów na ulicach, chcemy sprawić byś czuła się niepowtarzalna i wyjątkowa.


Pan Kazimierz Karol Pruski, współwłaściciel firmy SKOMUR s.c. jest przedsiębiorcą, prowadzącym własną działalność gospodarczą od ponad 20 lat. Jest członkiem Rady Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej wielu kadencji. Poprzednio pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, Przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego. Sekretarza Zarządu Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Obecnie jest Wiceprezesem Zarządu ŁIPH oraz członkiem Zarządu Zgierskiego Oddziału ŁIPH. Jest przedstawicielem grupy najbardziej aktywnych członków Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej i członkiem Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej w Województwie Łódzkim, posiadającym EU certyfikat konsultanta ES. Mimo własnych dokonań w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej i odnoszonych na tym polu sukcesów, wiele czasu i energii poświęca  na działalność, której celem jest rozwój samorządności gospodarczej, krzewienie idei przedsiębiorczości i wspieranie wszelkich inicjatyw umożliwiających rozwój obecnych i powstawanie nowych firm. Działając aktywnie na rzecz rozwoju oraz wzmacniania roli samorządu gospodarczego w regionie łódzkim nie zapomina o działaniach integracyjnych świata biznesu ze społecznością lokalną. Realizując te zamierzenia, stara się współpracować z władzami samorządowymi, poprzez tworzenie dobrego klimatu nie tylko dla firm z tego rynku, ale przede wszystkim, dla przedsiębiorczości w ogóle. Jest modelowym przykładem łączenia świata biznesu i działalności społecznej na rzecz rozwoju społeczności lokalnych, tworzeniu tzw. „małych ojczyzn” i polepszaniu bytu mieszkańców. Wspiera finansowo oraz merytorycznie wszelkie imprezy i działania kierowane do społeczności lokalnej tych miast, zmierzające do poprawy ich bytu. Cała działalność zawodowa i społeczna pana Kazimierza Karola Pruskiego jest dowodem na to, że w mniejszych miejscowościach, funkcjonujących na obrzeżach wielkich aglomeracji także można prężnie funkcjonować. Za swoją działalność społeczną otrzymał szereg podziękowań od różnych instytucji, organizacji, które wspierał zarówno merytorycznie jak i finansowo. Jako przedsiębiorca wyznaje zasadę, że podejmowanie inicjatyw charytatywnych przez przedsiębiorców jest istotnym przyczynkiem do budowania pozytywnego wizerunku przedsiębiorców w naszym społeczeństwie.
Ponadto Pan Kazimierz Karol Pruski jest członkiem Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Zgierza.


Firma SKOMUR s.c. J.K. Pruscy i D.P. Kaczmarek założona została w 1995 roku, jest zatem jedną z najstarszych firm zgierskich rynku telekomunikacyjnego i informatycznego. Posiada największą sieć internetową w naszym mieście, świadczy usługi informatyczne dla odbiorców indywidualnych, firm i instytucji. Jest dostarczycielem internetu w pełnym w oparciu o technologię światłowodową w zakresie dostępu do Internetu, Telewizji Cyfrowej, Telefonii Stacjonarnej, jak i Mobilnej. Firma wykonuje ponadto obsługę informatyczną firm w oparciu o audyt, który obrazuje stan posiadanej infrastruktury IT oraz jest podstawą do rzetelnej oceny bezpieczeństwa danych firmy i legalności oprogramowania. Weryfikacja środowiska informatycznego umożliwia wykrycie niedociągnięć i uniknięcie niepożądanych awarii. Korzystając z 20-letniego doświadczenia firma SKOMUR jest w stanie zrealizować każde zadanie pod kątem rozwiązań informatycznych, począwszy od zaprojektowania i wykonania okablowania strukturalnego a na wdrożeniu, konfiguracji i obsłudze kończąc.


SERDECZNIE GRATULUJEMY
Więcej informacji o odznaczeniach można przeczytać pod linkiem http://www.prezydent.pl/prezydent/kompetencje/ordery-i-odznaczenia/odznaczenia/krzyz-zaslugi/